Ceny, peníze

Potřebujete-li  nakoupit potraviny, tak můžete zvolit buď malé obchůdky a nebo různé druhy supermarketů. Malých obchůdků je na Maltě spousta. Co se týká cen, tak jsou o něco vyšší než v supermarketech. Vzezřením a uspořádáním tyto malé obchůdky připomínají malé samoobsluhy u nás na vesnicích. Najdete zde především základní potraviny a některé výrobky z drogerie. Jestli jste ubytovaní například v areálu Sliemy a St.Julian’s, tak můžete nakoupit v supermarketu. Supermarketů je na Maltě méně než malých obchůdků. Jsou o něco levnější, nicméně cenově je to různé. V každém obchodě či supermarketu mají něco levnějšího a něco dražšího. Abyste opravdu ušetřili, museli byste obíhat tyto obchody vybírat si nejlepší ceny. Na to ale na dovolené pravděpodobně čas mít nebudete.


Ve Sliemě najdete největší ze supermarketů-Tower (High street, z The Strand kousek do vnitra městečka). Jedná se o několikaposchoďový supermarket, kde najdete vše potřebné i nepotřebné. V supermarketech je výhodou, že lze platit kartou. Ovoce a zeleninu kupujte u místních prodejců, je čerstvější a někdy i levnější. Chléb se dá také koupit levněji přímo v malinkatých pekárničkách. Ty ale musíte hledat, je jich na Maltě málo. Vodu a základní potraviny je výhodné kupovat ve větších baleních v supermarketech. Ceny, které uvádíme, jsou pouze orientační a mohou se samozřejmě místně lišit.


chleba bochník = € 0,35
jablka 1 kg = € 0,80
banány 1 kg = € 0,90
pomeranče 1 kg = € 1,10 
pivo plechovka = € 0,70 – 1,60
1 kopeček zmrzliny = € 0,70
mléko 1 l = € 0,60
minerální voda 1 l = € 0,45

Oblíbenými suvenýry se stal zejména řemeslnické a umělecké výrobky. Dále jsou velmi nakupovaným artiklem ručně tkané látky, originální keramika, ručně vyráběné sklo (převážně v barvě modré, zelené a pískové), dále také známky, obrazové publikace, akvarely a těžítka či jiné předměty z místního korálového vápence.


 Koupit si můžete také mosazná klepadla, která návštěvník obdivuje na všech starých dřevěných dveřích v úzkých uličkách měst.


Ty, kteří rádi nakupují různé gurmánské speciality, nadchne med, chalva, nugát a karamel, olivy, nakládané ovoce a zelenina, sušená rajčata a sýry, místní vína a mandlové, medové či opunciové likéry. Obchody se suvenýry mají otevírací dobu od 9.00 do 13.00 a od 16.00 do 19.00, v turistických letoviscích do 22.00. O nedělích a státních svátcích je zavřeno.


Navštívit můžete také obchod Duty free na letišti Luqa. Ten je  otevřen 24 hodin denně.
Na tržištích se smlouvá, v kamenných obchodech má zboží cenovky.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.67 CZK

USDUSD = 22.73 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist