Doprava

Doprava na Maltě nabízí širokou škálu možností. Pokud se vám i na dovolené bude chtít sednout za volant, pak si určitě přečtěte několik následujících informací, které se budou týkat vlastní automobilové dopravy. Co se pravidel silničního provozu týče, vězte, že na nejvyšší povolená rychlost je 64 km/h, v obci 40 km/h, jinak se na Maltě jezdí vlevo. Nejen tento fakt, ale také skutečnost, že Malťané nejsou zrovna na silnicích nejtolerantnější a mají velmi rádi rychlou jízdu, vede k závěru, že za volant by si měli sednout opravdu jen ti z vás, kteří mají již něco naježděno.

Stav silnic je docela dobrý. Budete-li ale chtít vyjet někam dál od turistických center, nezřídka se setkáte s hliněnými silnicemi. Jinak na maltských silnicích potkáte třeba kromě zánovních aut i takovou Škodu 120. Jestliže si budete chtít půjčit auto, tak by to na Maltě neměl být sebemenší problém. Půjčoven je zde hodně. Minimální věk potřebný k tomu, aby vám půjčili vozidlo, je 25 let. Za slušnou přirážku a plné pojištění vám však auto půjčí již od 21 let. Řidičský průkaz a jeho platnost si lze bezplatně nechat ověřit na policejním prezídiu ve Florianě. Pokud máte vlastní auto, tak ověření nepotřebujete. Nezapomeňte si však zelenou kartu. Co do cen pronájmu auta, tak ty se pohybují okolo 1000 korun na den. Cena zahrnuje počet najetých kilometrů i pojištění. Benzínky zde mají každý den  otevřeno od 7 do 18 hodin. To však neplatí pro neděle a státní svátky. 1 litr benzinu super stojí asi 27 centů, 1 litr nafty asi 16 centů. Půjčovaní motocyklů není tak časté, ale možnost tu určitě je.


Co se autobusů na Maltě týče, je třeba konstatovat, že Malta disponuje velmi rozvinutou autobusovou sítí. Z hlavního autobusového nádraží ve Valettě se dostanete téměř všude, kde je to možné, a to ještě za velmi přijatelnou cenu (20,23 nebo 25 centů). Kromě běžných autobusů jsou zde ještě autobusy s označení Express, které spojují hlavní město s několika velkými turistickými centry, jako jsou například Julians a Sliem. Jízdné přijde na 50 centů. Autobusy na Maltě jsou takovou malou atrakcí. Pokud chcete vystoupit, je třeba dát k tomu znamení.

Klasické zastávky, kdy autobus zastaví sám od sebe, tady nenajdete. Zvláště u starších typů autobusů se celým prostorem vozu táhne šňůra, za kterou se zatáhne a zazvoní zvoneček. Zajímavý  je i žlutooranžový design autobusů. Jinak při nastupování a vystupování je třeba mít na otevření dveří docela sílu a také byste měli mít po ruce drobné na jízdu samotnou. Jinak byste měli vědět, že řidiči v autobusech jsou docela nerudní a pokud máte jen papírové bankovky, může se lehce stát, že vás z vozu vyhodí.

Jestliže jim budete chtít něco říct, musíte se naučit maltsky, jiný jazyk neovládají. Místní taxíky jsou vybaveny taxametrem, jízdné kontroluje stát. Jsou bíle s černými číslicemi. Autostop není na Maltě příliš obvyklý.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.51 CZK

USDUSD = 21.88 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist