Obyvatelstvo

Co do počtu obyvatel vězte, že Maltu obývá 398 534 obyvatel (údaj pochází z roku 2005). Většina z těchto obyvatel žije v hlavním městě Valetta a nebo v jiných aglomeracích. Ve městech žije až 90% populace. Hustota zalidnění tvoří na Maltě téměř 1249 obyvatel na km². Jedná se o nejvyšší hustotu zalidnění v Evropě a třetí nejvyšší na světě. Je to dáno malou rozlohou ostrova. Přirozený růst obyvatelstva činí 1,2%. Průměrný věk dožití obyvatel Malty je poměrně vysoký. Muži se zde dožívají průměrně 76,35 let a ženy 80,43. Samotný průměrný věk místních je 38 let. Co se etnického původu a etnického složení obyvatel týče, je třeba říci, že o původním obyvatelstvu z doby megalitické existují pouze domněnky a to ještě někdy nepodložené fakty. Osídlení dnešními obyvateli začalo okolo roku 2000 před naším letopočtem poté, co byla Malta asi 500 pustou, člověkem netknutou zemí. Podle teorie, která ještě nebyla dostatečně ověřena, byla Malta osídlena ze Sicílie. V průběhu dalšího jejího vývoje došlo ke smíšení obyvatelstva s jinými národy.  Co do vyznání, jsou téměř všichni Malťané vyznavači římsko- katolické církve (98%). Zajímavostí je, že na počet obyvatel, kteří na území malty žijí, je na Maltě víc kněží, mnichů a jeptišek než ve kterémkoliv jiném státu na světě. Náboženství hraje velkou úlohu i v samotném životě obyvatel. Tato víra je dokonce zakotvena v ústavě a hraje určitou roli i v politice. 


Úředním jazykem a zároveň jazykem, jímž se na Maltě lidé dorozumívají,  je maltština. Ta se řadí do skupiny semitských jazyků s románskými a arabskými prvky. Velká většina Malťanů hovoří anglicky, rozšířena je také italština. Angličtina se zde stala postupem času druhou úřední řečí. Pro jistotu přikládáme několik maltských slovíček:

ano/ne - iva/le
prosím - jekk joghogbok
děkuji - grazzi
ahoj - merhba
dobrý den - bongu
dobrý večer - bonswa
na shledanou - sahha

Co se Malťanů týče, tak se na nich projevil fakt, že byli na ostrově vždycky tak trochu izolovaní. Jakožto malý stát trpí jakýmsi komplexem podřazenosti na mezinárodní úrovni. Nicméně o to víc jsou patrioti. Na svůj původ jsou hrdi a jsou schopni to občas dát i najevo.


Ne však nijak nepříjemně a urážlivě. K turistům a cizincům všeobecně jsou velmi přívětiví. Zvláště mladá generace se k cizincům celkem má. Starší generace je o malinko konzervativnější. Maltu živí zejména cestovní ruch, ale jejich ochota v komunikaci s turisty někdy není taková, jaká by měla být. Malta je členem Evropské unie.


O vstupu Malty do Evropské unie se rozhodlo na konferenci v Kodani 13. prosince 2002.
1. ledna 2008 zde bylo přijato Euro jako oficiální měna.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.51 CZK

USDUSD = 21.88 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist