Počasí

Podnebí Malty je typické středomořské s malými úhrny srážek. Panují zde  horká a suchá léta. Během léta stoupají teploty až ke 40 stupňům Celsia. Podzimy jsou poměrně teplé a suché. Stejně tak zimy jsou mírné a hlavně netrvají dlouho. Teploty jsou na Maltě velmi stálé. Celoroční průměr činí příjemných 18 stupňů Celsia. Vítr na zde vane silný a poměrně častý. Nejčastěji se jedná o vítr chladný severozápadní, suchý severovýchodní a horký a vlhký jihovýchodní.


Dešťové přeháňky zde nejsou příliš časté. Hlavně v létě se jich skoro vůbec nedočkáte.  Výjimku tvoří zimní období, ve kterém jsou srážky častým jevem. Jde však výhradně o srážky dešťové. Sníh se na Maltě objeví opravdu jen v krajních případech. Slunce v zimě svítí až 6 hodin denně a v létě i déle než 12 hodin. Teploty pod bodem mrazu Malta snad ani nezná.


Vezmeme-li v úvahu zeměpisnou šířku, je jasné, že sluníčka si na Maltě užijete téměř každou roční dobu. Když budete  plánovat návštěvy, dejte si pozor na skutečnost, že už od května zde převládá horké a suché letní počasí kulminující obvykle v červenci a srpnu. V tuto dobu jsou běžné teploty, které mnohdy přesahují 40 stupňů Celsia. Je dobré dodržovat siestu a mezi 11. a 16. hodin se slunci raději vyhnout, stejně jako to dělají místní lidé. Horka jsou částečně zmírněna jen větry od moře.


Hlavní turistická sezóna trvá od července do září. V tomto období jsou turistická letoviska plně obsazená. V letním období, tedy od července do září, mají zdejší školáci tříměsíční hlavní prázdniny.


Když se budete opalovat, je nutností používaní krému s vysokými ochrannými faktory. Pozor, slunce zde opaluje i ve stínu. Většinou také mírně fouká. To způsobí fakt, že sluníčko, které spaluje vaši kůži, neucítíte.


Pokud jste příznivci aktivní turistiky, hodí se k těmto účelům vlastně celý zbytek roku, zejména však podzimní měsíce. Ostrov je v tuto dobu krásně zelený, teplota moře neklesne pod 15 stupňů Celsia. Obvyklé jsou krátké přívaly deště, jen velmi výjimečně proprší celý den.


Někdy se také udává jako vhodný termín návštěvy Malty konec září a začátek října. Je to hlavně z důvodu posezónních slev. Ať už jde o ubytování a nebo i o poskytované služby. Touto dobou je moře stále ještě teplé a ke koupání téměř ideální a když budete poznávat místní pamětihodnosti, tak se nemusíte bát, že by vás obtěžovaly mraky turistů a nebo také ona zmiňovaná nepříjemná vedra, která zde panují v letních měsících.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.51 CZK

USDUSD = 21.88 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist