Praktické informace

Na úvod několik rad, které se týkají oblékání a výbavy. Cestujte nalehko oblečení a nalehko vybavení! Kufr určitě nezapomeňte opatřit visačku s iniciálami a dalšími náležitostmi. Oblečení by mělo být vzdušné, příjemné a praktické, nejlépe bavlněné. Zejména od června do září stačí lehké letní oblečení, pro večer svetr. V zimním období se hodí i lehký svetr, pláštěnka nebo deštník.

Pokud se vydáte do kostela, nevhodné jsou šaty na ramínka, minisukně, krátké šortky, hluboké výstřihy a tílka. Půjdete-li oděni v něčem podobném, místní budou pohoršeni a nemusí vás vůbec pustit dovnitř. Pozor na nudismus, riskujete poměrně tučnou pokutu. Nezapomeňte si také přibalit opalovací krém s vyšším faktorem, plavky a náhradní dioptrické brýle, pokud je nosíte. Přes den stoprocentně využijete láhev na pití a večer účinný repelent proti komárům.

Nikomu samozřejmě nepřejeme dopravní nehodu, ale podaří-li se vám bourat, pak vězte, že k dopravní nehodě je nutné ihned zavolat policii. Než policie dorazí, od vozidla se nevzdalujte a trvejte na vystavení protokolu, protože jedině ten je podmínkou pro vyřizování případného pojistného plnění.

Co se kriminality týče, Malta patří k relativně bezpečným zemím pro cestování, určitě je ale doporučené dodržovat základní bezpečnostní opatření. Zejména ve městech, kde je vyšší koncentrace lidí (letiště, tržiště, místní doprava), dávejte pozor na kapsáře. Osobní věci zejména na plážích nenechávejte bez dozoru. Veškeré cennosti patří do hotelového trezoru.

 

Pokud žena cestuje bez doprovodu, měla by se vyhnout vyzývavému oblečení, jež samozřejmě místní provokuje.

Pokud příjemně pojíte a posedíte, je třeba si uvědomit, že za kvalitní služby se očekává spropitné. To většinou není zahrnuto v ceně. Spropitné v restauracích jako takových  není zvyklostí. K výsledné ceně je připočítáván kuvert (takzvané stolné). Tento kuvert je uveden na jídelním lístku. Pakliže není zahrnutý přímo v účtu, očekává se 10 – 15 %, podle toho, jak jste byli spokojeni s poskytovanými službami. Taxikáři si berou zhruba asi 10 % ceny jízdy. Pokojským je zvykem dávat spropitné předem. Jeho výše je asi 3 – 4 € na týden na hosta. Na veřejných toaletách je zvykem dávat mince na talířek. Pozor také dejte na nevhodná místa k fotografování. Zakázáno je focení vojenských a strategických objektů (letiště, přístavy ap.). Při fotografování místních obyvatel se řiďte hlavně citem. Jestliže jste na pochybách, výslovně se dovolte nebo nefotografujte.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.67 CZK

USDUSD = 22.73 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist