Tipy na výlet


Valletta


Nejkrásnějším místem na Maltě nemusí být jen pláže a mořská pobřeží, ale nádherné hlavní město pocházející ze 16. století – Valletta. Toto město s 9200 obyvateli se slavným největším přírodním přístavem Evropy a rušnými středozemskými uličkami nalezneme na východním pobřeží ostrova. Rozkládá se na ostrém skalním výběžku mezi zálivy Grand Harbour na jihu a Marsamxett Harbour na severu. Nařídil  jej vystavět na poloostrově Sceberras velmistr řádu maltézských rytířů Jean Parisot de la Vallette. Stalo se tak roku 1565 po skončení tureckého obléhání. Když vstupujete do města, zůstanete ohromeni monumentální zděnou stavbou s bohatou výzdobou. Je to městská brána, která byla dříve branou královskou. Nedaleko této brány nalezneme sochu krále Krista a především Tritónovu studnu. Nejdůležitější  a nejznámější architektonickou památkou, která stojí na náměstí sv. Jana, je katedrála sv. Jana. Gerolamem Cassarem byla tato katedrála vysvěcena pouho pouhé čtyři roky po položení jejího základního kamene. Chrám samotný byl několikrát přestavován. Nejvýznamněji změny doznal v 17. století. Tehdy vznikla sakristie, oratoř a dvě postranní chodby. Jinak zde nalezneme více než 400 náhrobních desek významných evropských šlechticů, rytířů, generálů, admirálů a dalších eminencí. Velmi pěkné a umělecky cenné jsou krásné stropní malby. Podlaha je velmi netradičně barevná. Zajímavé jsou také vyřezávané trůnní křeslo, pamětní desky velmistrů a hlavní oltář, který byl vyroben z bronzu a mramoru. Přímo v katedrále se nachází také muzeum, jehož součástí jsou bohaté sbírky malovaných knih, gobelínů, rukopisů a mešních rouch.
Ve Vallettě jsou také překrásné zahrady anglického typu. Jednou z nich je například zahrada Hastings Gardens, ve které je spousta keřů a květin. Je odtud také překrásný výhled na místní přístav. Zahrady Lower a Upper Baracca Gardens, které jsou ve Vallettě situovány na historických baštách, jsou místem, na kterém určitě zapomenete na všechen stres a shon, užijete si chvilek klidu a pohodlí  a pokocháte se pohledem na nádherné a unikátní rostliny.
Úřad místního premiéra se nachází v paláci Auberge de Castille. Za další místní kulturními památky musíme právem považovat  Maltskou národní knihovnu a Velmistrovský palác, Národní muzeum výtvarného umění a Národní archeologické muzeum.
Pozoruhodné je uspořádání ulic ve Valettě, je šachovnicové a mnohé z ulic ústí ve strmé schůdky, které se sbíhají k nábřeží. Město Valletta je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.


Gozo


Gozo, je ostrov o rozloze 67 km². Nachází se 6 km severozápadně od Malty. Jeho hlavním městem je Victoria (do roku 1897 se nazývá Rabat, což bylo původní arabské jméno). Je zde k vidění  přístav Mgarr Ix-Xini a zřícenina pevnosti Fort Chambray. Na terasách vymezených zídkami, které založili již  Arabové, se pěstují brambory, rajčata, mandarinky, fíky a melouny. Ostrov je zelený téměř po celý rok. Vše je dáno vyšším obsahem jílu v půdě, což zapříčiňuje pomalejší absorpci srážek. Historie ostrova Gozo je velmi bohatá, stopy zde zanechali  Féničané, Římané, Arabové, Normané, Turci, maltézští rytíři a nakonec i Britové.
Postaveny zde byly stovky kostelů a kapliček. Nejznámější památky jsou Římské muzeum a Římská vila, katakomby St. Agatha a St. Paul´s (4. stol. n. l.). Za zmínku určitě stojí katedrála v pevnosti Gran Castello, Ggantia/Ghantija (megalitický chrám z obřích kamenných kusů na pahorku Xaghra je úplně nejstarší stojící stavbou na světě). Nezapomeňte se podívat také do  jeskyně Kalypso, která se nachází nad rudou pláží Ramla Bay. V souvislosti s touto jeskyní se traduje pověst o nymfě Kalypsó, která tu sedm let úspěšně zdržovala Odyssea.
Západní pobřeží ostrova je skalnaté, nejvyšší bod se nachází ve vesničce San Lawrenc a jmenuje se Ta´Dbiegi. (jeho výška činí 190 m n.m.). Toto pobřeží je také magnetem pro potápěče. Ti zde hledají zejména vraky lodí a letadel, ale prohlíží si také překrásné korály.
Průměrná hloubka potápění je zhruba 25 metrů, ale viditelnost je až do 50 metrů.


Modrá jeskyně


Jedná se jeskyni o výšce 30 metrů s obvodem 90 metrů. 
Její vznik je přičítán mořské obrazi, která zapříčinila to, že jeskyně byla postupně vyhloubena. Hra blankytně modrých barev uvnitř je jen těžko slovy popsatelná. Nevýhodou její návštěvy je skutečnost, že se k jeskyni dostanete  jen za dobrého počasí, člunem z Wied iz-Zurriegu. Cesta plavby trvá 20 – 30 minut, vstupné je účtováno v ceně pronájmu lodi.
Člun se dostane postupně do několika jeskyní. Dechberoucí je však i vlastní plavba podél strmých útesů.

Přeposlat Tisknout

Aktuální kurz měny

EUREUR = 25.67 CZK

USDUSD = 22.73 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist